Utomjordingar!!

Nä… bara hästarna med sina flughuvor och flugtäcken – hahah! De ser ju för roliga ut i den utstyrseln. Täckena sitter för övrigt inget vidare, hoppas Alice nya täcke kommer snart. Blixten vet jag inte riktigt hur jag ska göra med, känns ju tyvärr lite onödigt att köpa massa nya saker till en häst som ändå ska säljas så han kanske får stå ut med det han har som inte är det bästa, men hjälper väl lite i alla fall.

Hittade äntligen en flughuva som passar Alice stora huvud, känsliga ögon och framförallt långa öron! Tidigare huvor har irriterat hennes ögon, klämt ihop hennes öron eller varit för trånga runt ganaschen. Tack till Hööks som hade denna huva som är STOR! Den har en rymlig passform, stora och mjuka öron samt ett välformat, styvt och ljust nät för ögonen. Dessutom går den ner ganska långt över nosryggen, vilket är perfekt för hennes bläs som väldigt lätt blir solbränd. Nu behöver jag inte smörja in hela bläsen, utan bara längst ner. Tycker huvan verkar perfekt! Hoppas den har bra hållbarhet nu bara.

Flätade ner hästarnas manar innan jag täckade dem för att se om det hjälper till att skona manen lite. Manarna blir ju så tråkigt skavda av halstäcken annars! Alice fick ju nästan halva manen totalt avskalad under vintern så nu har hon en ful stubb på nedre halvan… snygg värre! Suck. Jaja, håller på att spara ut deras manar nu i alla fall så blir de väl förr eller senare fina.