Spånhämtning med töserna!
Idag fick jag hjälp av Mickan och Angelica att hämta spån hos syster yster Nina. Tror inte jag någonsin haft så kul när jag hämtat spån, hahah. Blev en hel del skratt (och även lite sång, heheh)! Spånet kommer att bli bottenlagret i Alices o Olles boxar och sedan blir det halm ovanpå. Det blir nog bra!
Tack snälla Nina för spånet, Angelica för hjälpen med både spånskyffling och bilkörning och Mickan för spånskyffling och alla tre för gott sällskap!! Stort tack även till Magnus för hjälpen med att flytta släpet här hemma på gårdsplan – med traktorn!
Idag fick Alice göra något för första gången på en vecka. Jag har helt enkelt inte hunnit eller orkat motionera henne då jag fått lägga all energi på allt som behöver göras innan vintern. Det pass vi gjorde tränade det mesta; lösgjordhet, styrka, taxering, uppmärksamhet/koncentration, ”fotsäkerhet”, takt och tempo.
Jag lade ut en bom vid varje tangeringspunkt. Övningen får hästen att tänka till, bättra på sin taxering, bibehålla koncentrationen och genom att få ett bra flyt runt volten och över bommarna får man jämn takt och tempo. Allt detta gör hästen mer säker på foten – med andra ord en kanonövning för Alice som är ganska snubblig annars. Övningen är dessutom såväl lösgörande som gymnastiserande och stärkande eftersom det är på böjt spår och bommarna får hästen att söka sig framåt nedåt och därmed höjer rygg samt jobbar extra med rygg, bakdel och bogar när de lyfter på tassarna över bommarna.
Därefter lade jag tre bommar efter varandra för att öka den gymnastiserande/stärkande delen av passet. Detta dock endast vid en tangeringspunkt!
Avslutade med avslappnings- och tillitsövningar, bland annat i form av att jag tog longerspöet och viftade det över hennes kropp – fram och tillbaka och även lade spöet på henne, ”smekte” henne med det och viftade även med det precis framför henne. Hon var väldigt lugn och stod stilla hela tiden.
Här ett bildspel från dagen:
