GOTT NYTT ÅR!!

Hoppas alla får en trevlig nyårsafton och ett fantastiskt 2012! 🥳

Tänk på djuren!! Hur vackra fyrverkerierna än är så finns det mängder med djur varje år som lider på grund av dem! 🥺

Äntligen en fin dag

Äntligen en fin dag med sol och inga stormvindar. Vad händer då? Jo, då ligger jag utslagen större delen av dagen med migrän… Morr! Jag vill må bra/bättre nu så att jag kan komma igång någon gång! Blir tokig på att vara sjuk, ha migrän och ha ont hela tiden. Usch. Känner att bloggen blivit rena klagomuren, ska försöka att skärpa mig på den punkten. Vill kunna skriva mer om positiva saker!

Nu har de ändrat sig igen!

Ridsportförbundet fortsätter att ändra sig. De har nu backat och infört en tillfällig frysning av den regel som retat upp tävlingsryttarna.

http://www3.ridsport.se/Tavling/Nyheter/2011/12/TillfalligfrysningavMom1512/

Det är ju dock endast en frysning och regeln kan således komma att gälla i framtiden. Men, för tillfället kan alltså ryttarna i lugn och ro fortsätta att använda deras favoritutrustning (så länge den håller sig till de tidigare satta utrustningsreglerna, vill säga).

Stormen kring Ridsportförbundet

Det kan inte vara många som missat stormen kring Ridsportförbundets förtydliganden och ändringar i TR gällande loggor på klädsel och hästutrustning på tävlingsbanan. Folk är fortfarande uppretade över ändringarna kring licenserna. Exempelvis gick priset på licensen för de ryttare som tävlar lokala tävlingar upp från 150,- till 750,- per år. Personligen tycker jag det inte bara är hutlöst (rena ockerpriserna) utan rentav oacceptabelt.

Nu har de retat upp tävlingsryttarna ännu mer med de – enligt många – fåniga reglerna kring ryttarens och hästens utrustning på tävlingar. De har ändrat fram och tillbaka nästan varje dag vad som gäller (när de försökt svara på folks frågor och reaktioner) så de har ju dessutom visat att de själva inte har någon vidare koll – vilket givetvis retar upp folk ännu mer.

Nu verkar de dock bestämt hur det ska vara. Det är fritt fram med loggor (oavsett storlek) på benskydd och sadel, samt all utrustning på framridning och övrigt tävlingsområde. Men, på tävlingsbanan är får eventuella loggor endast vara 3 kvcm (ex. 1×3 cm) på hela ryttarens utrustning samt på hästen: schabrak och luva. Dessutom får märkningen endast förekomma en gång per plagg/schabrak/luva.

Detta innebär alltså att det är en hel del märken (både dyra och billiga) som inte går att använda inne på tävlingsbanan vilket tvingar ryttarna till att antingen köpa ny – godkänd – utrustning eller täcka över/sprätta bort befintliga loggor.

De motiverar beslutet med att det ska finnas utrymme för sponsorloggor, men ärligt talat: hur många ekipage på lokal och regional nivå är sponsrade?! Jag kan förstå det på Elittävlingar och Internationella tävlingar. Men på lägre nivå är det ju bara skrattretande.

Att brodera in sitt eget eller hästens namn (samt hästägarens namn, tror jag det var) är fortfarande tillåtet.

Julhelgen över

Då var julhelgen över och det är endast ett fåtal dagar kvar till det nya året. Jag hoppas alla fick en trevlig julhelg utan stress med god mat och gott sällskap. Det var ett trist julväder vi fick! Vad trött jag börjar bli på alla dessa stormar, de säger ju att ytterligare en är på väg. Kan det inte ge sig snart?

Jag är trött på vätan också, det blir så lerigt där marken blir som mest belastad. Tur är att man har stora hagar så att de inte behöver stå i lervälling hela tiden, men som sagt blir ju en del passager väldigt upptrampade. Så tråkigt! Inte mycket att göra åt, dock. Vi har ju åtminstone grusat upp utanför ligghall och stallet/uteboxarna.

Det passade!

Yay! Det nya täcket sitter bra på Alice! Skönt för henne att slippa dubbla täcken som hon var tvungen att ha förut eftersom regntäcke blev för kallt och vintertäcke blev för varmt, så jag kombinerade regntäcke med fleecetäcke eller ett tunnt stalltäcke under. Hon får så lätt skav och svullnader av vissa bogspännen och att ha dubbla täcken gör det hela värre. Så jag är verkligen jätteglad att jag hittade detta till henne!

På nätterna får Olle nöja sig med att stå inne så att han får vila sina fötter lite och inte äta så mycket hösilage (han går dock med munkorg ute så att han inte får i sig för mycket) utan får käka halm inne. Alice går dock in och ut som hon vill dygnet runt.

Nytt täcke!

Fyndade ett täcke till Alice idag! Det är ett Horseware Amigo med 200 grams fyllning. Ett övergångstäcke (mittemellan regn- och vintertäcke) är det enda jag saknar till henne så jag blev jätteglad när jag fick syn på detta som var på REA (hade kostat lite över 1500,- annars!) och faktiskt fanns i hennes storlek! Hoppas det passar!

Ingen julkänsla…

Det är snö ute. Granen är uppe och prydd. Det står även några tomtar framme och vår söta snögubbe Frosty står på sin sedvanliga plats i hallen. Även sadelkammaren är julpyntad. Om några få dagar är det jul.

🎄☃️🎅

Men… jag har ingen julkänsla alls. Det känns bara tungt just nu. Allt prat om nära och kära och vad man vill ha. ”Kom igen! Något måste du ju vilja ha!” Jag har så svårt att ge ett svar på den frågan. Materiellt sett så tycker jag att jag har så mycket. Bäst av allt är ju dessutom inte alla prylar man har utan det som faktiskt betyder något: att jag har djuren, en familj som älskar mig och världens bästa Magnus.
Det jag vill ha – kan ingen ge mig.

Jag önskar att alla sjuka blir friska. Jag önskar att alla barn utan föräldrar och alla ensamma djur blir adopterade. Jag önskar att ingen människa och inget djur ska behöva lida och att alla ska ha ett mysigt hem. Jag önskar att all form av vanvård och misshandel av såväl människor som djur ska upphöra. Och att ingen ska behöva vara ensam.
Vad jag vill ha TILL MIG SJÄLV?

Jag vill må bra. Jag vill inte behöva ha ont hela tiden. Jag vill ”fungera normalt”. Kort sagt: jag vill ha god fysisk och psykisk hälsa och önskar även detsamma för mina nära och kära.

Jag vill att utgången på vår kamp med Fiffis sjukdom fick en annan utgång (eller allra helst att hon aldrig blev sjuk överhuvudtaget) och att hon därmed skulle vara frisk och vid liv.

Men, mest av allt önskar jag att jag får ha min bebis hos mig igen. Jag saknar honom så fruktansvärt mycket att jag går sönder om och om och om igen. Snön gör det ännu värre eftersom jag vet hur han skulle älska att vara ute nu och leka och njuta. Älskade Loodie… Underbara Ludde-bus… Jag skulle göra vad som helst för att få ha honom hos mig igen…

Höhäcken klar!!

Yay! Höhäcken/höburen är klar och invigd! Duktiga Magnus som kan göra så bra och smidiga saker och lösningar! Exempel: För att det ska vara lätt för mig att öppna locket och hålla det uppe när man ska fylla på buren så satte han dit sådana där som sitter på bakluckan på en bil! Hur smart är inte det?

Här kommer en del bilder från ”bygget” och invigningen hos hästarna.

Detta bildspel kräver JavaScript.

BLÄ vilket väder…

Usch och fy och blä för dagens väder. Kalla vindar och så har det växlat mellan regn, snöblandat regn och blötsnö. Underbart. Till råga på allt var jag nog ute för länge igår för förkylningen är mycket sämre idag igen. Har inte gjort många knop idag kan jag säga. Prinsessan Alice vill INTE vara ute när det är sådant här väder. Dagar som denna står hon inne ganska mycket. Men det är ju det som är fördelen med lösdrift – de kan välja helt och hållet själva om de vill vara ute eller inne och även hur länge. Perfekt!

Inga bilder från idag så jag slänger in en gammal bild istället.

Bilder från dagen

Här kommer lite bilder från dagen! Dels på hästarna (förutom Olle som var för långt bort i hagen för att fastna på bild), dels på stallet och traktorgaraget och dels på några av de saker jag beställde från Börjes (ThermoBar-kopiorna, Horsepol bettlöst träns, vintertäcke) och ett träns som jag köpte via Tradera.

Detta bildspel kräver JavaScript.

Jag är nöjd så här långt med vattentunnorna. Ska bli kul att se om de fungerar som de ska sedan. Täcket satt jättebra! Tränset passade i storlek förutom att pannbandet var något litet. Det bettlösa tränset… Jaa du… Extremt litet i storlek! Det var som om det vore ett ponnyträns, eller cob kanske. Jag ska ringa Börjes och höra med dem om tränset kan vara felmärkt, för även om Alice har ett stort huvud så har hon INTE något extremt stort huvud. Hästen på produktbilden i deras katalog/webbutik är ju också (till synes) ett halvblod och det är en enorm skillnad på hur tränset sitter på den hästen.

Bil i hagen!

När vi gick upp i morse upptäckte Magnus en bil i en av hagarna. Japp. Ni läste rätt. En styck bil i hagen. Jag gick direkt ut till dem för att kolla om de var OK. Det var de, tack och lov. De hade fått möte i kurvan och vid inbromsningen satte bilen igång att sladda då det var SNORHALT på vägen. De snurrade runt och gled sedan ner för branten ner i diket/hagen.

(Dålig bild då jag tog den i all hast med mobilkameran på långt avstånd)

De kunde köra igenom hagen och via en öppning kom de ut och kunde köra vidare. Det som retar upp mig enormt är att det åkte förbi mängder av bilar och inte en enda – INTE EN ENDA – stannade för att kolla om de var OK! Detta redan innan jag ens hunnit fram. Inte ens den som de mötte när de körde av hade stannat. Han körde bara vidare!!

Alltså, ser man en bil i diket med två personer i den så stannar man väl ändå för att kolla om de är OK?! Tänk om de var allvarligt skadade? Döende? Helt otroligt! Var är människors humanitet??? Folk tänker bara på sig själva. Me, myself and I är det som gäller i dagens samhälle. Som sagt gick det bra i detta fall, men man vet ju faktiskt inte förrän man frågat/kollat!! Vad skulle ni själva vilja att folk gjorde om det hade varit NI som satt i bilen?

Höbur/höhäck och Börjesbeställning

Höburen/höhäcken som Alice och Olle ska ha är snart klar! Magnus är så duktig! En liten bildserie kommer sedan när den är helt färdig.

Dessutom har äntligen min Börjesbeställning kommit och vi hämtar ut paketen imorgon! Yay! Ska bli kul att se om de där ThermoBar-kopiorna är något att ha. Ska bli spännande med det bettlösa tränset också. Hoppas Alice gillar det. Bilder kommer givetvis! Tills dess slänger jag in en helt orelaterad bild på en gäspande Dackeman – hahah! (Bilden är från 2009)

Att det kan göra så ont…

Jag drömde om Fiffi i natt. Drömmen i sig var härlig, jag var så glad och Fiffi också. Hon var fortfarande inte helt frisk i drömmen, men vi hämtade hem henne från djursjukhuset och allt infekterat var borta och det var bara läkningen kvar. Det var underbart att få se henne igen på ett sådant levande sätt.

Men sedan vaknade jag. Det är då smärtan kommer. Sorgen som väller över en när man inser att det bara var en dröm och att jag i verkligheten aldrig någonsin kommer att få se henne igen. Jag kommer aldrig att få känna hennes underbara kaninpäls igen. Kommer aldrig mer att få se de underbara miner hon kunde göra. Jag kommer aldrig någonsin mer att få uppleva den fantastiska känslan av att rida henne – speciellt galoppen som kändes som om man svävade fram på moln. Hon hade den mest underbara galopp jag någonsin känt och då har jag ändå ridit många hästar av olika raser, åldrar och utbildningsståndpunkt. För att inte tala om hur otroligt mjukt hon hoppade.

Jag kommer aldrig att få träffa denna underbara personlighet igen. Och OJ vilken personlighet… Hon var verkligen underbar! Alla som träffade henne charmades! Hon var bland annat djursjukhuspersonalens favorit. Och vetskapen om detta – att jag aldrig mer kommer att få uppleva något av detta igen – skapar en känsla inom mig som blir i det närmsta outhärdlig. Precis som förlusten av Ludde. Jag måste emellanåt inbilla mig att de fortfarande lever, bara att de inte är hemma just nu, för om jag inte gör det… Ja… Den som förstår vad jag menar förstår, den som inte förstår vad jag menar kan nog aldrig göra det förrän de upplevt det själva.

Talesättet ”Tiden läker alla sår” stämmer inte riktigt. Inte för mig. Den 13 februari kommer det att ha gått två år sedan Fiffi fick tas bort. Men för mig känns det fortfarande som om det var förra veckan. Smärtan är lika verklig. Lika stor. Lika överväldigande. Lika outhärdlig. Att det kan göra så ont…

SJUK igen…

Suck. Hann ju knappt bli frisk (kände mig väl någorlunda frisk i 1-2 dagar på sin höjd) innan jag blev dålig igen. Kände under gårdagen att halsontet började komma tillbaka och blev på kvällen riktigt frusen. När jag vaknade idag var jag jättedålig. Det jobbigaste är nog nästan att det gör så vansinnigt ont i kroppen! Även huden känns hyperkänslig. ALLT gör ont! Suck. Hatar att vara sjuk! Har varit mer sängliggande idag än något annat. 🤧🤒

MEN! Hellre jag än Alice! Tycker hon ska hålla sig frisk och oskadad nu. Hon har väl fått sin dos av sjukdomar och skador för att räcka en hel livstid, tycker jag!

Appropå Alice så går det fortsatt bra med henne och Olle i hagen och även med de öppna boxarna. Jätteskönt! Jag hoppas VERKLIGEN att det fortsätter så!

Skara Hästsport

Idag var vi i Skara och medan Magnus strosade omkring på Jula var jag på Skara Hästsport och hämtade Gizmos nya Back on Track-täcke. Det första jag köpte var ju på tok för litet:

Så här ser det nya ut:

Jag tycker att det skulle kunna vara lite längre och gå lite längre ner över låren, men samtidigt är det bara bra att det inte är en större storlek för då skulle nog ”magplattan” komma för långt bak (inte så smidigt på hanhund) och ju mer täcket går ner över rumpan desto större risk borde det väl föreligga att bajset kan komma emot tyget. Hur som helst, kanske inte perfekt passform – men helt OK. Det fungerar! Stort TACK till Skara Hästsport som var så bussiga att byta storlek trots att jag inte kunde komma tillbaka med det första täcket inom tiden för öppet köp.

Jag köpte två bett också. Dels ett utställningsbett med hästskor på sidorna. Har alltid velat ha ett sådant. De är så fina och inget konstigt bett för hästen eftersom det är ett oledat, svagt böjt bett som inte är så tjockt.

Köpte även ett smalt, oledat, gummiklätt bett med lösa ringar. Egentligen var jag ute efter ett mjukt, böjligt gummibett, men hittar inget som jag vill ha. Kollade på Nova-bettet som är så populärt, men jag tyckte att det var så tjockt där det ligger på laner och i mungiporna. Och eftersom det inte finns någon vajer i bettet som ”säkerhetslina” så att säga så tycker jag ärligt talat att det verkar vara lite läskigt att rida på i händelse av att hästen skulle tugga på det och råka tugga igenom det. OK, det är ju främst om hästen har dåligt skötta tänder som risken för söndertuggade bett föreligger, men det betyder inte att även en häst med välskötta tänder kan tugga på – och i värsta fall igenom – ett gummi-/syntetbett.

Det jag köpte är som sagt tyvärr stumt, eftersom det i grunden är en metallstång, men som sagt inte så tjockt som andra gummi- och syntetbett och det var det jag gillade. Gummi-/syntetbett är ju extra trevligt på vinterhalvåret.

Spännande

Idag var det ett spännande ögonblick för mig, Angelica, Alice och Olle. Vi tog nämligen bort staketet till Olles lilla minilösdrift och öppnade därmed upp så att bägge boxarna blev tillgängliga för bägge hästarna. Det var roligt att se hur hästarna – främst Alice (som vanligt) – blev nyfikna. Men, det var även nervöst eftersom vi inte visste om de skulle tränga sig in i samma box eller inte.

Det började ganska lugnt. Alice var givetvis först på plats och gick raka vägen in i Olles box. Hon har ju inte varit där på jättelänge, så hon ville väl kolla läget och se om det fanns någonting mer spännande där än i hennes box. Hon insåg sedan att det var ungefär samma upplevelse och knatade då in i sin egen box. Det tog ett tag för Olle att närma sig stallet. Först var han för upptagen med att äta gräs och när han sedan gick närmare stallet så kände han sig nog hotad av Alice och blev då lite osäker på vad han kunde och inte kunde göra.

Vi tog saken i egna händer och Angelica ledde in honom i hans box när Alice inte var i någon av boxarna. Han blev dock inte kvar där så länge för Alice kom gåendes med öronen bakåt så han hoppade snabbt ur boxen. Under tiden Alice undersökte den lilla tillfälliga hagen bredvid stallet så vågade han sig dit igen, men gick in i hennes box. Dock gick han återigen ut när hon närmade sig.

Detta bildspel kräver JavaScript.

Sedan var bägge ute igen. Angelica och jag gick in i stallet och lockade in Olle som kom efter en stunds funderande. Sedan gick han ut och Alice kom in i stället. Under tiden som Alice var i hans box så gick Olle in i hennes box. Hon blev sur, men stod först kvar. Men… Sedan gick hon ut och skulle prompt in i sin box MED Olle i den. Han försökte gå ut, men hon klämde in honom i hörnet. Vi hojtade till på henne så hon inte skulle sparka på honom och då flyttade hon undan baken och han kunde gå ut.

Det är bara att hoppas att det endast strulade lite för att det var nytt och Alice tenderar ju att bli lite bitchig då för hon vill visa att det minsann är hon som bestämmer och att hon kan göra vad hon vill. Jag tror att hon kommer att ge sig ganska fort och inser att det är onödig energi att hålla på att grina eftersom Olle ändå ger sig direkt och att det inte finns någon mat att bråka om där inne. Jag kollade Olle nu på kvällen och han hade inga sår eller svullnader så förmodligen har de INTE varit i samma box igen.

Eländiga storm

Måste det storma så? Och regn? Som om vi behöver mer väta! Suck, suck, suck! Gick inte att fotografera hur uselt det är här. Tog några bilder, men det blev inte bättre än nedanstående bild och det ser ju mest bara ut som om det regnar.