Mysig förmiddagstur i solen

Idag blev det en mysig förmiddagstur i solen för mig och stumpan. Inget sällskap idag, men det var ju samtidigt bra att se hur hon beter sig då, med tanke på att hon har fånat sig så det sista. Det gick bra. Denna gång i alla fall – hahah! Det blev en ridtur runt ett stort fält.

Jag stod och funderade över tränsets remmar för det ser ju inte så fint ut som det är. Jag kom sedan på att butiken måste ha satt remmarna fel då det känns konstigt att nosgrimmans nackrem och bettremmen/bridongremmen korsas. Jag tror att nosgrimman ska sitta ensamt längst fram och att bettremmen/bridongremmen ska sitta med käkremmen. Det borde bli snyggare och mer bekvämt för hästen? Ska ändra på det.

Tränset – som för övrigt är ett Treadstone – är nytt och detta var första gången som jag använde det. Jag har provtränsat henne med det en gång innan, men detta var alltså första gången som jag red med det. Det syns dåligt på bilderna, men tränset  har två silverränder på nosgrimman, en silverrand på pannbandet och sydda remmar, vilket jag tycker är en snygg detalj.

Även bettet är nytt och detta är tredje dagen på raken som jag använder det. Det är ett så kallat Babypelham, det vill säga ett pelham med korta skänklar. Med deltorna så har bettet mer eller mindre samma verkan som ett kimblewick/jaktkandar vilket var det jag kollade på först. Skillnaden mellan de två betten var att detta hade en mycket trevligare mundel då den – trots att den är gummibeklädd – är väldigt smal (15 mm) jämfört mot jaktkandaret som var väldigt tjockt. Jag kommer att göra en utvärdering vid ett annat tillfälle.

Damen fick ha fuchsiafärgat schabrak och lindor på sig idag. Schabraket har en fin Lena Furberg-häst broderat på ena sidan. Jag har ett sådant grått också eftersom jag tycker att de är så fina!

Alla fyra/åtta ute på tur!

Igår red hela Stensholmens hästgäng ut tillsammans – det vill säga jag/Alice, Angelica/Olle, Mickan/Tyra och Sara/Dacke. Det var första gången vi fick till det så att vi kunde rida ut alla fyra. Eller ska man säga åtta? Man kan ju räkna kusarna också!

Vi red på en skogsväg och det gick bra. Vi mötte tack och lov inga älgar – någonting som jag är väldigt nervös för då jag tror att Alice kommer att få panik i så fall. Jag har redan råkat ut för det med Fiffi, det behöver jag ingen repris på om jag säger som så… Men, som sagt så gick det bra!

Dagens matchning gick i brunt och beige – ja, förutom sadeln och sadelgjorden då. Lite jobbigt att färga om dem varje gång jag byter färgmatchning – heheh!

God morgon allesammans!

Hur kan man INTE vilja bo på landet när man kan vakna upp till detta? Och då bor vi ju ändå inte särskilt lantligt då vi bor utmed en asfalterad 70-väg med mycket trafik. Jag skulle gärna vilja bo mer idylliskt, men är SÅ tacksam och glad över att överhuvudtaget ha privilegiet att bo på en liten hästgård. Underbart!!!