Glömde ju det nya täcket till Alice!

Jag glömde ju att skriva i förra inlägget att täcket på bilderna är helt nytt. Ett fleecefodratt regntäcke fyndat på Skara Hästsports REA för endast 299,-! I övrigt måste jag säga att deras REA var lite av en besvikelse. Det var mest udda storlekar och dyra märkeskläder (som blir dyra även efter att 50% dragits av!).

V-format bogknäppe, ”leg arches”, stor svanslapp, reflexer samt mjukt fleecefoder.

Pannband som nosband

Jag har satt ett pannband på sidostyckena så att det blir ett nosband. Ett nosband är bra om man vill ha tryck avnågot annat än bettet. Här får man ett ”snällt” tryck även över nosryggen, vilket är perfekt både när man leder hästen såväl som vid ridning.

Här är en bildbomb på tösen!
Klicka på bilderna för större format.

Nytt täcke till Blixten

Blixten inviger sitt ”nya” täcke idag som jag fyndade på begagnat-marknaden. Det är begagnat, men i fint skick och det viktigaste av allt: det sitter bra. Bucas Power är ett av de bästa täckena på marknaden, enligt mig.

Alices bebis får ärva detta täcke sedan, när h*n är tillräckligt stor!