Dingo jobbade ”hårt”

Igår fick Dingo-pojken jobba inspänd på kuperad mark och det blev ett lite hårdare pass än vad som var meningen eftersom han satt inne med vääääldigt mycket överskottsenergi. Sara kan vittna om hur rolig jag såg ut när jag fick kämpa för att hålla fast min busige pålle! Men, mellan busandet så jobbade han på fint. Backträningen gjorde susen på att få honom att vinkla haserna mer = någonting som jag måste tänka på att få honom att göra då han som spatthäst annars kan röra sig för stelt med bakdelen och då kan han ju få helt andra problem av den anledningen.

Dagens utrustning: Bucas kapson, longerlina från Ge-Kås (minns inte märket), longer-/tömkörningsgjord som jag inte vet märket på (vet bara att den är från Tyskland och är av den lite dyrare varianten), fårskinnet under däckeln är köpt på Eurohorse av en utländsk säljare, fårskinnet på gjorden minns jag inte märket på, inspänningstyglar i läder (vet ej märke), Hansboschabrak med BYS-loggan, neoprendamasker från Börjes.

Det var roligt att få jobba!

Ibland gick det lite väl fort i svängarna…

Fick syn på någonting spännande!

Dutti polle jobbar på fint!

Vinterpäls, dålig kondition, backträning och bus = svettig häst! Han fick stå inne några timmar inbäddad i ett Jacson fleecetäcke med hals och över det ett tjockt Showmaster (eller var det Horsepower? Det är från Hööks i alla fall) fleecetäcke med teddyfoder som leder bort fukt SUPERBRA! Det blir helt torrt på insidan och fukten lägger sig på utsidan. Perfekt! Benen lindades med Back on Track och haserna ikläddes Back on Track hasskydd.

Fyndade säkerhetsväst på Biltema

Biltema har REA på sina säkerhetsvästar. De var ju billiga från början (499,-), men nu får man dem för fyndpriset 299,-! Så jag köpte faktiskt en trots att jag redan har en (dock är den köpt på Skara Hästsport) då jag ville ha en större så att jag inte behöver ta av mig alltför många plagg under vinterhalvåret för att få på mig västen.