Plaskande Dingo
Igår longeringspromenerade jag Dingo i en av hagarna. Tanken var ett lugnt pass i skritt och trav bara för att röra igenom honom då han hade stått i fem dagar. Dingo hade dock andra planer.
Han hade lite väl mycket överskottsenergi så det blev mer full galopp och överilad trav än lugnt arbete i skritt och lugn trav… Jaja. Han hade roligt i alla fall!
Det var väldigt blött på sina ställen då det har regnat de senaste dagarna. Speciellt på ett ställe så hade det blivit en lite större pöl där han fick träna på att gå igenom vatten när han hade lugnat ner sig. Då fick han för sig att leka i vattnet istället! Sötnöt.
Utrustning
Ihopplockat träns av Stübben bridongrem, Stübben nosgrimma, Capriole swarovskipannband och bettet är ett Globus tror jag.
Longergjord med fårskinnsunderlägg (vet ej märke), brösta (tror det är Knight’s) med Horsepol teddyludd, chambon (minns inte märket), longerlina köpt på Ge-Kås samt longerdelta köpt på Hööks.
Back on Track ryggvärmare.
Fram- och bakbensdamasker köpta på Börjes. Boots både fram och bak (vet ej märke).


