Sol och värme = pälsfällning
Alice fäller som en galning nu. De senaste två dagarna har hon fällt mer än hälften av vinterpälsen. Nu börjar jag så sakteliga komma åt smutsen som gömt sig därunder. Jag skrubbade ju som hejsan när jag badade henne sist, men kom ändå inte in till huden. Men, snart så!


Det börjar dyka upp en fin häst under all päls! Hon har en hel del kvar att fälla, men nu ser hon åtminstone inte ut som en förvuxen shettis längre – hahah! Absolut inget ont om shettisar – de är ju helt bedårande – men, jag vill inte att mitt halvblod ska se ut som en.
Jag vet dock inte vad jag ska göra åt hennes man. Den var jättefin förut, trots att den inte blev så lång som jag hade hoppats på. Men, nu ser den ut att vara någon sorglig blandning av kort och lång man… Tunn är den också… Hm… Får nog överväga att trimma den så att den får börja om från början och bli ”frisk” igen.

I det här underbara vårvädret – som med dessa temperaturer dock kan liknas mer vid sommarväder – mår hästarna gott!
Utrustning
Alice har en Three Crown Horseline (TCH) gromminggrimma i läder på sig.
Bägge hästarna har Horseware Rambo flughuvor.





