4/2 ~ Longering och ridning med Alice

I onsdags så blev Alice longerad och riden. Jag började med en longeringspromenad i fyrkantshagen. Hon var pigg och glad, men höll sig väldigt bra på mattan – för att vara hon! Lite bus slängde hon (förstås) in, men det var inte mycket och inga stora grejor. Hon får mer än gärna busa om hon gör det för att hon är pigg, glad och mår bra!
När hon hade fått värma upp ordentligt och getts en chans att busa av överskottsenergi så kändes det som om att hon var redo för ridning – och det var jag med! Jag valde att testa rida henne i fyrkantshagen – trots att det är stor yta som lockar till bus. Hon är ju alltid lugnare på en mindre, begränsad yta (precis som de flesta andra hästar), men jag ville prova hur hon skulle sköta sig under ryttare i en stor hage. Och, DET var underlaget perfekt för. Marken hade inte fryst innan snön kom så med mjuk mark och snö ovanpå den skulle jag landa hyfsat mjukt ifall jag skulle åka av – hahah!

Jag kom ganska snabbt upp i trav eftersom hon ju redan var ordentligt uppvärmd från longeringen. Jag kände igenom henne lite med öppna, volt, sluta och övergångar. Hon lyssnade jättefint, men hade inte orken att utföra till exempel slutan på ett helt korrekt sätt. Hon är ju fortfarande på igångsättningsnivå när det kommer till att ha tillräckligt med muskler för att orka genomföra rörelser på ett riktigt bra sätt. Dessutom så har ju jag legat av mig massor nu så jag behöver också komma igång och träna på hur tydlig jag är med hjälperna, hur jag sitter och så vidare!

Sedan blev det faktiskt lite galopp också och ÅH, vad härligt det är att galoppera på Alice! Jag ÄLSKAR verkligen den hästens galopp. Första sträckan gick kalasbra. Sedan skulle jag göra det igen, fast åt andra hållet, och precis efter att jag hade fattat galopp så fick hon syn på ett ridekipage på vägen och då piggnade hon till ordentligt! Hon blev busig och började småskutta, men inga större ”reaktioner” så det var bara för mig att stå (i stigbyglarna) där uppe, följa med i hennes rörelser och lugnt tala om för henne att jag vill att hon ska hålla sig på en rak kurs!
Jag travade tillbaka till utgångspunkten och gjorde ny galoppfattning och även om jag kände att det fanns lite bus kvar i kroppen så höll hon sig denna gång på mattan och galopperade hela sträckan utan att göra någonting som hon inte skulle! Vi var ett väldigt nöjt och glatt ekipage efter denna ridtur, kan jag säga!

Utrustning
Claridge House hoppsadel med dubbelsydda Stübben stigläder, Sprenger Bow Balance stigbyglar, Eric le Tixerant sadelgjord, Gold Medal Elegance schabrak, HKM fårskinnspad, egengjord rumpvärmare.
Claridge House träns, Sprenger Duo bett, bettskivor.
Horze bib-martingal.
Hampa Pro senskydd, Horze bakbensdamasker, gummiboots.
En svettig, men nöjd prinsessa blev inbäddad i det mysiga Showmaster-täcket i fleece, med insida i teddy. Täcket är kanon att lägga på svettiga hästar då fukten går igenom täcket och lägger sig på utsidan, vilket lämnar insidan torr!
