24/2 ~ Skoj i skogen

I tisdags var jag (med Dingo), Angelica (med Olle) och Sara (med Dacke) ute på en jätterolig uteritt i skogen! Så härligt med underlag som är bra att rida på!

Några ”group shots” (minus mig som står bakom kameran) innan vi begav oss iväg:

Det blev faktiskt lite småskuttande för första gången på en smärre evighet! Jag minns inte ens sist jag hoppade med Dingo, men han var helt klart med på noterna. Det var dock – givetvis – inga höga hinder, men ÅH, så roligt ändå! Vi använde oss mestadels av de äldre hästarna som ”draghjälp”/moraliskt stöd, men hade nog egentligen inte behövt det.

Det blev en del galopp också och han skötte sig väldigt fint denna gång så det verkar som om att det lite ”hårdare” passet två dagar innan hade tagit udden av den värsta överskottsenergin!

Han tappade visst ett senskydd innan första skuttet så det var bara till att hoppa av och sätta på igen!

Utrustning
Claridge House hoppsadel med Stübben dubbelsydda stigläder, Sprenger Bow Balance stigbyglar, hoppgjord (vet ej märke), schabrak (köpt på Börjes), HKM fårskinnspad, egengjord rumpvärmare.
Kieffer Silverline träns med HL swarovskipannband, Charlies tyglar och ett gummerat babypelham.
Claridge House martingal.
Lami-Cell sen- och kotskydd.