Skräckupplevelse!

Usch – hade hjärtat i halsgropen ikväll! Longerade Alice när jag snubblade över något och ramlade omkull. Jag tappade då Alice som tyckte det var jättehäftigt att helt plötsligt vara helt lös och drar iväg i full fart till Blixten (som stod i hagen). Blixten i sin tur blev också busig och började galoppera uppåt hagen och Alice hängde givetvis på (fast på utsidan då) och rätt var det var så hade hon lämnat vår mark och var ute på VÄGEN I MÖRKRET!!! Och givetvis kommer det (som vanligt) bilar! OK, för att hon hade en reflexgrimma, men ändå! Jag tänkte att ”nu blir hon också påkörd” (min hund Ludde blev ju påkörd på den vägen i september 2010). Usch, det var hemskt! Som tur är kommer en hästvan person på vägen och stannar sin bil och sätter på varningsblinkersen. Han stoppar även upp henne och när jag hinner fram är det bara för mig att ta henne. Tack och lov! Det enda som hände var en tappsko och en trasig longerlina, men tänk vad illa det kunde ha gått! Usch. Så nu ska alla öppningar täppas igen så att ifall någon av hästarna kommer lös så kommer de åtminstone inte utanför gårdsgränsen – såvida de inte spränger stängslet.

Jag avslutar med något roligare; titta vad fin Blixten blev i sitt nya träns som jag fyndade på mässan!

Scandinavium

Då var man hemma igen efter en rolig helg i Göteborg! Trevligt sällskap i form av systrarna och så var det kul att stöta på diverse bekanta som man inte träffat på länge! Dessutom åkte jag och Nina till Göteborg med grannarna Pia och Peder som var bussiga nog att skjutsa ner oss på lördag förmiddag (Nina fick ju sin bil förstörd när hon blev påkörd) och de är ju alltid trevligt sällskap! Tack igen Pia och Peder!

Förutom det trevliga sällskapet finns det mycket roligt med Scandinaviumtävlingarna; fina, duktiga hästar och duktiga ryttare i spännande tävlingar (vi såg både dressyr och hoppning), estetiskt tilltalande banor med alla vackra blommor överallt, agility med alla dess söta och roliga hundar, gymkhana med galna ponnys och så mässan förstås! I år kunde jag inte shoppa så mycket som jag brukar göra då jag är ganska pank för tillfället efter inköpet av Blixten samt Dackes veterinärräkningar (försäkringen täcker ju inte allt). Men ett jättefint Paul Jones träns i superkvalitet samt Jacson benskydd blev det samt att jag fick ett swarovskipannband av Nina!

Extra roligt tyckte jag också att det var att finska Nina Fagerström vann speed-finalen! Jättekul för henne! Poängjakten vanns dock av Rolf-Göran Bengtsson som vann sin 13:e bil! Helt otroligt!

Tävlingarna avslutades ju sen helt underbart med att världscuphoppningen vanns av svenska, superduktiga världscup-debutanten Angelica Augustsson och hennes fina häst Midtown! Vilken prestation! Stämningen i arenan var enorm – alla stod upp och hyllade vår nya, svenska ryttarstjärna som brast i tårar på prisutdelningen!

Och här några bonusbilder:

Tyvärr glömde jag helt bort att ta några foton på dressyren, så därifrån blev det inget. Men, men, vi fick ju i alla fall SE de härliga ritterna. Bland annat var det en snygg och maffig frieser med i leken! Vann gjorde, föga oväntat, Adelinde Cornelissen och Jerich Parzival – dock väldigt välförtjänt då de gjorde en kanonritt! Tvåa blev svenska Patrik Kittel med sin fina hingst Watermill Scandic H.B.C!

Nu är jag supersugen på att träna och tävla – får alltid en extra spark i baken under Scandinaviumhelgen! Håll tummarna för att hästarna och jag får hålla oss friska och skadefria så vi faktiskt kan komma igång detta år!

Ridningen idag

Hovslagaren var här idag och slog på tappskon så nu är det fritt fram att rida som vanligt på Blixten igen! Idag blev det uteritt och klättring i klätterbackarna – jättekul för både honom och mig och kanonbra träning! Var osäker på om det skulle gå att rida där nu när det är vinter och snö, men det gick alldeles utmärkt! Har ju bra broddar så det underlättar ju förstås. Checka in de fräsiga benskydden jag hade idag. Hahah – guldglittriga!

Med Alice blev det fortsättning på gårdagens dressyrpass – travarbete. Det gick sådär idag, tyckte jag fick bättre gensvar igår faktiskt. Men så är det, vare sig hästarna eller vi är ju några maskiner! Vissa dagar går det bättre, andra dagar vill det sig inte riktigt. Det gick ju inte dåligt heller, men det kunde gått bättre. Vi får fortsätta kämpa på!

Nu blir det ingen ridning på två dagar för imorgon drar jag till Göteborg!! Göteborg Horse Show, here I come!!!

Glömde ju!

Glömde ju helt bort att berätta om torsdagens ridning som blev ett kvällspass med Alice. På schemat stod dressyr med fokus på travarbete. Alice starka sida är galoppen så om hon får välja föredrar hon att galoppera framför att arbeta ordentligt i traven – just därför lägger jag just nu fokus på skritt och trav! Hon har ju en fin skritt och trav också – egentligen – men spänner sig lätt och blir då ”trippig”, så det jag jobbar med är lösgjordhet och takt och att hon genom det tar fram sitt riktiga travsteg och blir mer påverkbar för såväl samling som ökning. Eftersom jag red så sent blev det inget filmat eller fotat så bjuder här på en bild från nyårsafton istället!

Längtar till helgen!

Nu är hästfesten i Göteborg igång och jag längtar till helgen då jag ska dit! Lördag och söndag är det som gäller för min del. För den som inte har möjlighet att åka dit finns det ju faktiskt möjlighet att följa det mesta online! Se här: http://www.goteborghorseshow.se/nyheter/webb-tv/

Bjuder här på två bilder som jag gjort på Blixten och Alice! Ska göra en på Dacke också, men har ju inga nytagna ridbilder på grund av att han är konvalescent så det får bli med någon gammal bild.

Hoppat igen!

Då har jag skuttat lite med Alice igen! Det blev banhoppningsträning idag, över småhinder. Hon skötte sig fint, trots det dåliga underlaget. Bilder och video finns att beskåda i respektive galleri (se hemsidan)!

Tyvärr blev det ingen hoppning med Blixten då han tappat en sko och även om jag har Easyboots att ersätta med så har jag inga broddade sådana så det fick bli lite lugnare ridning på fältet med honom istället.

Uppdateringar

Har uppdaterat hemsidan. Sådant som är sålt är borttaget och så har jag även gjort lite andra småändringar. Till exempel så har jag lagt till lite bilder på ”Tidigare hästar”.

Solig vinterdag!

Det var verkligen en jättefin dag idag så då fick det bli härliga uteritter på härliga hästar i härligt solsken! Skritt och trav i skogen och sen sträcka ut i galopp på fältet – roligt för både mig och hästarna! Så här såg hästarna ut för dagen:

Hoppat igen!

På bilden ser vi Alice med mig på ryggen.

Hästarna fick hoppa idag igen och återigen var de duktiga och vi hade väldigt roligt alla tre!

Videor från dagens bravader hittar du på YouTube (du hittar till min kanal via hemsidan). Det blev ju inte så bra när jag bäddade in videorna här i bloggen så jag hoppar över det den här gången. Det blev som i förrgår – en video per häst!

Bilder från gårdagen

Tog lite stillbilder från videorna, men de blev inte så jättebra för de var lite för små från början och sen blev det dassig kvalitet när jag förstorade upp dem. Jaja, så är det. Bättre än inget brukar jag säga, så jag säger väl det igen då.

Hoppat idag!

Kunde inte motstå frestelsen att hoppa lite idag. Det var såååå länge sedan som jag hoppade Alice (minns inte ens när det var??) och Blixten har jag ju inte hoppat alls sen provridningen och då var det bara tre språng över ett litet kryss. OK, det var inte det bästa underlaget, men hyfsat nog för några språng över småhinder i alla fall.

Jag filmade mig själv så bjuder härmed på två stycken videor från dagen! Tråkigt filmat när kameran bara är uppriggad, men det är väl ändå bättre än inget? Kvaliteten blev inte så jättebra när man bäddade in videorna här på bloggen, så vill ni se dem i bättre kvalitet så kolla dem på YouTube och välj HD (720p).

Nytt utseende

Hade tråkigt igår natt eftersom jag inte kunde sova då jag bara hostade hela tiden, så jag roade mig med att byta utseende på bloggen! Jag vet att det finns bloggar som är mycket mer uppseendeväckande och snyggare, men eftersom denna blogg tillhör min hemsida så ville jag fortsätta hålla den enkel och stilren. Hur som helst så är jag själv nöjd. Vad tycks?

Dagens bravader i snålblåsten

Idag trotsade jag vinden och min hälsa (har ju varit jättesjuk sedan 1,5 vecka tillbaka) då jag bara inte kunde vänta längre. Hästarna har knappt gjort något under en längre tid så jag kände att jag måste komma igång nu. Så, jag byltade på mig som en michelin-gubbe och gav mig ut.

Med Blixten blev det en skrittur i skogen. På grund av de iskalla vindarna och med tanke på att vi bara skulle skritta så byltade jag på honom med både ullfilt och skrittäcke.

Alice fick sig en longeringspromenad. Vad i hela världen är en longeringspromenad undrar ni kanske nu? Jo, det är lite mer kravlös ”rastning” än longering, lämpligt när man vill att hästen helt enkelt ska få röra på sig/springa av sig. Jag rör mig hela tiden sakta framåt medan hon rör sig runt mig i longerlinan. På så vis skiljer det sig från vanlig longering där man ju står still på samma ställe och hästen därmed endast rör sig runt på samma spår hela tiden. Använder endast grimma till detta, ingen inspänning och hästen får även själv (till viss del) välja gångart.

Stackars Dackemannen har det sååå tråkigt på sin boxvila så han blir väldigt busig emellanåt. Som idag!

Fler bilder från dagen på alla tre pållarna finns i galleriet. Som vanligt hittar du dit genom hemsidan! Välkommen dit!

Frågestund

Ifall det är någon som missat det så har jag alltså öppnat upp för ”Frågestund” – dvs det är fritt fram för er att ställa frågor rörande mig, mina hästar eller hästar i allmänhet. Eller för allt i världen även annat! Jag har fått några jättebra frågor som jag härmed svarar på!

Har du tävlat de senaste åren?
Förutom några clear round tävlingar och två lokala dressyrtävlingar har jag knappt tävlat något alls de senaste åren på grund av alla skador och sjukdomar som både jag och hästarna råkat ut för. Dessutom har jag ju även en tendens att alltid ha projekthästar av något slag (unghästar, omskolningshästar, problemhästar) så det har ju också bidragit till att det inte blivit så mycket tävlande. Jag hoppas verkligen komma igång med tävlandet detta år.

Jag vill veta vad du har för mål med dina hästar, vet ju att du haft en del otur med skador osv. men vad är planen med dem om vi tänker oss skadefritt?! En och en? Tävling? Avel? Hoppning/dressyr?

Alice

Slutmål:
140 hoppning och Msv dressyr på tävling. På träning vill jag komma så långt man kan inom dressyren. Alice har helt klart kapacitet för de högsta klasserna i hoppning, men jag själv har inga ambitioner att hoppa högre än 140.

Vägen dit:
Ursprungliga planen för Alice såg ut så här:

3 år – 3årstestet
4 år – kvalitetsbedömning samt 4-årschampionatet i hoppning, träning i dressyr
5 år – Breeder’s Trophy samt lätta klasser dressyr
6 år – Breeder’s Trophy samt utveckling i dressyren
7 år – Scandinavian Open samt msv dressyr

Hela den planen raserades helt då vi nu ligger 1-1,5 år efter pga. hennes och mina skador och sjukdomar. Så den nya planen är lite mer flytande. Hon är i år 5 år och förra hösten (som 4-åring) introducerades hon till tävlingsvärlden genom två klubbtävlingar på hemmaplan. Även om det gick bra så insåg jag att hon är en väldigt känslig dam som lätt spänner sig så hon kommer att behöva tid att landa i sig själv. Eftersom hon är så talangfull vill jag inte förstöra något utan kommer istället skynda långsamt för att få ett hållbart resultat eftersom jag planerar att ha henne resten av hennes liv. Slutmålet är dock fortfarande detsamma, men jag bryr mig inte längre om att hålla någon speciellt tidsplan utan det blir när det blir.

Avel:
Det finns även planer på att ta föl på henne, men det är inget som kommer ske inom de närmsta åren som istället kommer ägnas åt träning och tävling.


Blixten

Slutmål:
120 (kanske 130) hoppning samt LA/MSV dressyr både träning och tävling. Det är även han som är tänkt att ta över som ”lektionshäst” efter Dacke (som ju ska säljas när han blir bra).

Vägen dit:
Det är mycket tillridning som gäller i första hand! Han har nog blivit felriden de senaste åren för han har såååå svårt att bli lösgjord och komma till korrekt arbete. När han väl blir lösgjord så rör han sig jättetrevligt och då känner man att han egentligen har en god ridbarhet, men tills man kommer dit är han spänd, kastar med huvudet, spänner ryggen osv. Så det blir ett litet projekt för mig, men det är ju sådant som jag tycker är roligt och jag har ju gjort det många gånger förut. Själva utbildningen av hästarna är ju det jag tycker är allra roligast med hästar och ridning, slutmålet är inte det som är viktigast för mig.


Dacke

Dacke kommer säljas när han blir frisk så där har jag inte lagt upp någon framtida plan. Skulle det av någon anledning inte bli så, utan att han blir kvar här så är det lättare lektionsridning samt träning inom akademisk ridkonst som gäller. Han har ju nu haft två stycken hovbensfissurer (en i varje framhov) och kommer troligtvis inte att hålla för hårdare träning och tävling längre så därför hoppas jag på att han kommer få ett nytt hem hos någon som vill ha en stabil hobbyhäst/läromästare att rida ut i skogen på samt lättare träning/tävling.

Tack för jättebra frågor! Jag hoppas du fick de svar du var ute efter? Jag ser fram emot att få fler frågor!!

Kärlek, glädje, vänskap

Kärlek, glädje, vänskapKärlek, glädje, vänskap
Kärlek, glädje, vänskap

Ja, det är några av de saker jag får ut av att umgås med hästar! Att man mår bra av att umgås med djur överhuvudtaget är ju faktiskt vetenskapligt bevisat. Det finns många människor med allvarliga sjukdomar och handikapp som på många olika sätt blir hjälpta av umgänget och samspelet med ett djur.

Vad får DU ut av att umgås med hästar?

Ett år av saknad

Idag för ett år sedan, den 13 februari 2010, tog Fiffi (Fiona) sina sista andetag. Kan inte begripa att det redan gått ett år… Känns fortfarande jobbigt när jag tänker tillbaka på det, men försöker också minnas det positiva vi fick uppleva innan allt blev så hemskt – till exempel hennes underbara uppsyn, hennes superlena päls och övernaturligt härliga galopp!

Jag älskar och saknar dig Fiffisen… Här nedan farväl-videon jag gjorde förra året:

Sjuk, uttråkad – frågestund!

Lady & jagLady & jag
Lady & jag

Har åkt på en rejäl förkylning så orkar inte göra något alls som det är nu. Jag verkar dock inte vara ensam, det verkar som om var och varannan är mer eller mindre sjuk just nu! Hur som helst så blir jag som sagt uttråkad när jag inte kan göra något med hästarna. Jag har roat mig lite med att gå igenom gamla foton och fotograferat vissa av dem med digitalkameran och bilden ovan är ett sådant exempel. Jag kommer fylla på galleriet allteftersom jag orkar.

En annan sak som jag lagt märke till nu när jag är sjuk och uttråkad är att jag har sett på folks bloggar att de har ”frågestunder” där läsarna får ställa frågor som sedan besvaras i ett inlägg. Tycker det är lite småroligt så är det någon som vill fråga något så är det fritt fram att göra det så ska jag besvara det i kommande inlägg. Förbehåller mig dock rätten att INTE svara på vissa frågor.

Så. Fråga på! 🙂

Farväl lilla Tufsan…

TufsanTufsan
Tufsan

Idag, söndagen den 6 februari 2011, gick min älskade lilla stumpa Tufsan bort… Tufsan blev lite mer än 6 år och 8 månader och har bjudit mig – oss – på många leenden och goda skratt genom åren. Härliga lilla pluttabebis! Så full av karaktär – en otroligt stark personlighet! Vila i frid…