Gick att hålla lektion ändå
Hua mig så det blåser! Det är snäppet innan storm, tycker i alla fall jag. Men, det gick att hålla lektion (på utebana) ändå! Jag höll lektion för Mickan idag och det går ju att rida även när det blåser så här kraftigt, men det blir ju väldigt svårt att höra så jag fick skrika en hel del – hahah!
Alice fick hänga med ner till banorna och stå i en av deras ”boxar” som de har en liten bit ifrån banorna. Supersmidigt! Då fick hon motion när jag ändå skulle gå ner dit. Hon var glad åt att få komma ut en sväng, men blev lite av en hetsig hingst vid några tillfällen när hon blev lite väl taggad på grund av blåsten. Men, annars gick det bra.
Det verkar – peppar, peppar – gå fortsatt bra med benet i alla fall, trots skenturen i fredags. Hon verkar fräsch och absolut inte sämre. Men, det återstår att se vad röntgen och ultraljud visar på återbesöket om ett par veckor. NERVÖST!
Jag glömde ta bild på Alice i Stallklubbens ”box/hage”, men en internet-bekant till mig har lagt ut en bild på sin blogg och jag fick låna den för att visa hur de ser ut.
