Alice jobbar på

Den senaste tiden har det inte blivit någon ridning på Alice då jag har velat fokusera på att hon ska stärka ryggen – utan ryttare. Så det har varit longering och löslongering över de upphöjda stockarna, samt lite klättring, för hela slanten. Förhoppningsvis ger det önskat resultat!

VIDEO: Abbe tömkörs för första gången!

Förra månaden lärde han sig att löshoppa. Denna månad har jag börjat med longering och nu även tömkörning! I torsdags så fick jag för mig att prova att tömköra honom för första gången och han var SÅ duktig! Lite känslig precis i början innan han förstod vad jag ville, men polletten trillade snabbt ner och han tog både drivning, förhållning och styrning väldigt bra! Jättestolt över min guldklimp!

Kolla själva! Eftersom jag var själv och därmed inte hade någon som kunde hjälpa mig så fick jag tömköra med en hand för att kunna filma lite – och till och med det gick bra!

VIDEO: Abbe lär sig att löshoppa!

Den 14:e och 18:e juli fick Abbe bekanta sig med mina hinder och lära sig att löshoppa. Första dagen höll jag mig till markbommar och vattenmatta (utan hinder över) bara för att han skulle lära sig att vattenmattan inte är farlig och vad jag vill att han ska göra.

Andra tillfället började med repetition och sedan ökade jag successivt svårighetsgraden genom att lägga till först ett litet kryss, därefter en grind och sedan från ett till två och slutligen totalt tre små hinder med ett galoppsprång emellan.

Han lärde sig verkligen jättefort och tyckte att det var roligt! SÅ duktig min fina guldhäst! Och till min stora glädje så ser han dessutom ut att ha en trevlig hoppteknik så det verkar ju lovande för framtiden!

Utrustning 14/7
Märkeslös (?) lädergrimma
Catago Pro senskydd
Eskadron höga bakbensskydd
Gummiboots

Utrustning 18/7
”Shiny” nylongrimma från Hööks
Matador senskydd
Matador kotskydd
gummiboots

NYTT TILL SALU: Horse Pro allroundsadel

Horse Pro allroundsadel till sadelinvänjning eller som leksadel. Man bör INTE använda den som ridsadel! Bommen är nog hel och det är riktigt bra stroppar på den, men bossorna är något olika långa och stoppningen är ojämn.

Brun. 18″. Hittar ingen bomviddsmärkning, men skulle gissa på att den är normal, eller möjligtvis normal mot vid.

Prisidé: 250,-

Kan skickas mot fraktkostnad.

stensholmen@gmail.com

VIDEO: Abbe har kul i ny hage

Häromdagen blev jag klar med att göra dubbla stängsel mellan Alices och Dingos hagar. Jag gjorde dubbla stängsel med anledning av att göra Dingos och Abbes platsbyte permanent. Dingo och Nisse trivs så bra ihop att jag inte har hjärta att sära på dem. Dessutom blir det bättre av andra anledningar också (bland annat deras olika foderbehov och så vidare). Abbe är alltså numer Alices nya hag- och boxgranne. Han blev glad för sin nya hage och blev ännu gladare när han märkte att det fanns ytterligare ett sto att flörta med – nämligen grannens lilla söta welsh-sto.

Video längst ner i detta inlägg från när han släpptes ut i sin nya hage för första gången.

Utrustning
Amigo flughuva
Onehorse flugtäcke

En sida färdigmålad

En sida på ladugården är färdigmålad! Nu funderar vi på om vi ska sprutmåla de resterande tre sidorna (ja, rödfärgen menar jag givetvis då…) istället för att måla med pensel för att spara tid och arbete. Vi får se. Kanske blir det inte förrän nästa år. Har ju huset som vi håller på med också…

Börjat longera Abbe

Efter sparkskadan har Abbe fått ta det lugnt, men nu ska vi försöka komma igång igen. Både i tisdags och igår blev det lite longering.

Abbe påminner mycket om Alice i longeringen: en blandning av att lyssna bra och att slänga in lite bus här och var. Jaja – huvudsaken är ju att de har roligt och lyssnar tillräckligt för att inte sticka.

Utrustning
Repgrimma (köpt på Börjes)
Willab longerlina
Equiguard frambensdamasker, bakbensdamasker (vet ej märke), gummiboots

Alice är inte halt längre!

Efter ett dygn på boxvila och ytterligare två dygns vila i ”sjuklösdrift” (box plus liten rasthage) så kollade jag igår om Alice fortfarande var halt. Först tyckte jag att hon såg lite småknackig ut i skritten, men det försvann direkt när hon travade – hon är inte halt längre!

Dock tar jag det lite lugnt med henne några extra dagar, för säkerhets skull. Hon får dock gå i sin vanliga hage/lösdrift nu – till hennes stora glädje!

Jag har köpt två nya hästar!

Jag har köpt två nya hästar! Fast… Så värst nya är de inte. Och de är gunghästar. Men, visst är de charmiga?

Jag vet inte så mycket om dem än, men ska försöka forska lite. Den lilla är extra rolig eftersom den är två-i-ett! Det går dels att ha den som gunghäst, men Den har även nedfällbara hjul så att man kan åka runt på den istället!

Om det är någon som vet någonting om min nya hästar så tar jag tacksamt emot tips och info. Kommentera inlägget, eller eposta: stensholmen@gmail.com

Draghästen Dingo

Idag fick Dingo vara draghäst igen och som de föregående gångerna så var han jätteduktig. Det är så roligt att se att han tycker att det är kul!

Jag hade lite bråttom då jag ville hinna innan regnet så jag glömde helt av att ta några bilder så jag slänger in en bild som jag tog förr-förra gången.

Alice haltar…

Idag när jag löslongerade Alice över cavaletti så märkte jag att hon såg lite stel och ”knackig” ut. I traven blev det ganska snabbt tydligt att hon haltade – så det var bara att avsluta och gå in med henne igen.

Jag har lite svårt att hitta exakt vad problemet är, men då det sitter i vänster framben så finns det ju en stor risk att hon haltar på grund av sammanväxningarna i benet…

Nu står hon på box, lindad med Back on Track-paddar så hoppas jag att det bara är någonting tillfälligt och att hon är bättre redan imorgon!

Dingo fick vänner

Idag blev Dingo glad då han tillfälligt fick byta plats med Abbe – som dels åkt på en liten sparkskada och dels ett nytt parasitangrepp, så han får gå ”isolerat” så att jag kan mocka undan all hans träck.

Ihopsläppet gick jättebra, vilket förstås alltid är skönt. Dingo och Nisse blev snabbt vänner! Kolla sötisarna vad gulliga de är ihop!

Dingos utrustning på bilden:
Hansbo munkorg som jag har satt ludd på samt en flyveil (köpt på Börjes).
Equiguard X-pert terrängskydd runtom (vid ihopsläppet hade han även neoprenboots runtom, men de hade jag hunnit ta av när dessa bilder togs).

VIDEO: Coola Abbes första pås-träning

För ungefär en månad sedan hade jag ”pås-träning” med Abbe för första gången. Alltså, den hästen är ju bara SÅ cool och duktig! Vilket underbart temperament han har! Kolla själva!

Utrustning
Wintec dressyrsadel, Claridge House, islandsstigbyglar (vet ej märke), Eric le Tixerant sadelgjord, Showmaster schabrak, HKM fårskinnspad
Claridge House träns med tredelat baucherbett
Grimma med Lena Furberg-motiv (köpt på Hööks), grimskaft (köpt på Ge-Kås)